Najnowsze wiadomości:

PREZYDENT BRONISŁAW KOMOROWSKI POZNAŁ SKŁAD NOWEGO RZĄDU
POLSKA W PÓŁFINALE MŚ W SIATKÓWCE MĘŻCZYZN
AUSTRALIA: ZATRZYMANIA W ZWIĄZKU Z PLANOWANYMI ATAKAMI IS
REFERENDUM W SZKOCJI DOBIEGŁO KOŃCA
Janusz Palikot: "Grzegorz Schetyna nie podoła funkcji szefa MSZ. To polityk pewnej zakulisowej gry, taką rolę pełnił w PO"
ARCYBISKUP CANTERBURY „POWĄTPIEWA W ISTNIENIE BOGA”
IS PUBLIKUJE W SIECI KOLEJNE VIDEO Z ZAKŁADNIKIEM
Piątek, 19 września 2014 r.
Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Palenie marihuany podczas ciąży wpływa na mózg dziecka

Opublikowano przez: GD05.02.2014, 0:00

Najnowsze badania na myszach oraz tkankach ludzkich wykazały, że palenie marihuany podczas ciąży, może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka, poprzez wpływanie na sposób łączenia się komórek mózgu.

Depositphotos

Depositphotos

Naukowcy badali wpływ marihuany na myszy oraz tkankę mózgową ludzkiego płodu i odkryli, że aktywny składnik marihuany – THC, wpływa na formowanie się połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi w korze mózgowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za myślenie wyższe oraz formowanie wspomnień.

„Radzimy, aby kobiety w ciąży unikały marihuany” – powiedział Tibor Harkany z Karolinska Institute w Szwecji oraz Medical University w Wiedniu, który przeprowadził badania szczegółowo opisane w magazynie „EMBO”.

Harkany dodał, że efekty stosowania marihuany w trakcie ciąży, mogą utrzymywać się aż do dorosłości. Narkotyk może mieć bezpośredni wpływ lub może czynić mózg bardziej podatnym na przyszłe problemy z narkotykami lub choroby neuropsychiatryczne.

Wcześniejsze badania wykazały, że wystawienie na działanie marihuany podczas ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka problemów kognitywnych lub zaburzeń psychiatrycznych.

Choć nie jest do końca jasne, w jaki sposób marihuana wpływa na mózg płodu na poziomie molekularnym, to wydaje się, że mózg może być szczególnie wrażliwy na THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) we wczesnej fazie rozwoju, kiedy neurony tworzą najważniejsze połączenia.

„Każdy związek chemiczny, który wpływa na tę fazę rozwoju, może być szkodliwy dla dziecka” – powiedział Harkany.

Podczas badania Harkany i jego zespół testowali wpływ marihuany na trzy sposoby: hodowali komórki mózgu myszy w obecności THC, wstrzykiwali ciężarnym myszom THC oraz badali mózgi płodów ludzkich po aborcji, a których matki paliły marihuanę podczas ciąży.

Naukowcy zidentyfikowali konkretne białko w komórkach nerwowych o nazwie SCG10 (Superior Cervical Ganglion 10), które jest bardzo ważne dla tworzenia prawidłowych połączeń w mózgu. Zanotowali niższe poziomy tego białka w mózgach zarówno ludzkich, jak i mysich płodów wystawionych na działanie THC w porównaniu do tych, które nie były wystawione na działanie THC, co sugeruje, że wystawienie na działanie marihuany ma konkretny wpływ na rozwój mózgu.

„Prenatalne używanie konopi zaburza synapsy niezbędne dla wyższych funkcji kognitywnych oraz wykonawczych” – powiedziała Yasmin Hurd, naukowiec z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.

„Coraz więcej ciężarnych kobiet zażywa marihuanę i właśnie ta grupa powinna zostać uświadomiona o potencjalnych konsekwencjach dla rozwoju mózgu ich potomstwa” – dodała.

Harkany dodał również, że ciężarne kobiety powinny unikać używania marihuany w celach medycznych. Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci wystawione na działanie marihuany w łonie matki, mają zwiększone ryzyko występowania skutków kognitywnych, pociągu do narkotyków, występowania ADHD, depresji lub nerwicy.

Źródło: Livescience

GD

W tym artykule komentarze zostały wyłączone.

 
Podobne
 
Orzechy pomagają w walce z cukrzycą typu 2Najnowsze badania wykazały, że jedzenie orzechów powoduje obniżenie i ustabilizowanie poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu drugiego. Daje to lepsze efekty niż standardowa dieta cukrzycowa. Przeprowadzono 12 prób klinicznych, w których uczestniczyło 450 diabetyków. Okazało się, że spożywanie 56 gram orzechów (migdałów, orzechów brazylijskich, nerkowca, włoskich, makadamia, pekan, pistacji, laskowych, kokosów i (...)
Woda kokosowa – naturalny lekWoda kokosowa to tak naprawdę sok z wnętrza młodego (5-7 miesięcy), delikatnego owocu kokosowego. Jest jednym z najbardziej orzeźwiających naturalnych napojów, który pije się na całym świecie przez wzgląd na jego odżywcze i zdrowotne właściwości. Wodę tę uzyskuje się przez otworzenie miękkiego, zielonego, zdrowego i nieuszkodzonego orzecha kokosowego. Ciecz w nim zawarta jest klarowna, słodka, (...)
Kolor kubka wpływa na smak gorącej czekoladyNaukowcy z Polytechnic Unversity of Valencia oraz University of Oxford wykazali, że gorąca czekolada smakuje lepiej w kubku pomarańczowym lub kremowym, niż w kubku białym lub czerwonym. Wyniki te wiążą się z aktualnymi badaniami nad tym, jak nasze zmysły postrzegają jedzenie w zależności od tego z jakiego pojemnika jemy lub pijemy. „Kolor naczynia w jakim (...)
Materializm może powodować depresjęPogoń za dobrami, które niesie świat  – jest znakiem szczególnym materialistów. Przyjemność z posiadania pieniędzy czy drogich rzeczy dostępnych w różnych kategoriach życia, nie tylko nie daje szczęścia, ale może też być powodem późniejszych powikłań, takich jak depresja. Bliżej przyjrzała się temu zjawisku profesor Jo-Ann Tsang z Wydziału Sztuki i Nauki na Uniwersytecie Baylora w Waco (...)
Życiodajna moc smakuJak się okazuje, nie tylko to, co jemy, ale również to, jak nam coś smakuje, może mieć wpływ na długość naszego życia… Jak wynika z badań zaprezentowanych przez badaczy  z University of Michigan, Wayne State University i Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research in Switzerland, gorzki smak może mieć negatywny wpływ na całe życie, w (...)