Najnowsze wiadomości:

Rzeczniczka rządu o wyjeździe Tuska do Brukseli: "nie podjął jeszcze decyzji"
Czechy za wzmocnieniem sił NATO na wschodzie
Ukraina chce statusu głównego sojusznika spoza NATO
rosja: Putin wezwał separatystów do nowych działań
NATO: Zdjęcia satelitarne – niepokojący wzrost wojsk rosyjskich na terenie Ukrainy
Nowoazowsk zajęty przez prorosyjskich rebeliantów ze wsparciem wojsk rosyjskich
Tusk kandydatem na szefa Rady Europejskiej. Decyzja zapadnie jutro
Konflikt w Kaszmirze przybiera na sile
Piątek, 29 sierpnia 2014 r.
Imieniny: Jana, Sabiny, Racibora

Palenie marihuany podczas ciąży wpływa na mózg dziecka

Opublikowano przez: GD05.02.2014, 0:00

Najnowsze badania na myszach oraz tkankach ludzkich wykazały, że palenie marihuany podczas ciąży, może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka, poprzez wpływanie na sposób łączenia się komórek mózgu.

Depositphotos

Depositphotos

Naukowcy badali wpływ marihuany na myszy oraz tkankę mózgową ludzkiego płodu i odkryli, że aktywny składnik marihuany – THC, wpływa na formowanie się połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi w korze mózgowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za myślenie wyższe oraz formowanie wspomnień.

„Radzimy, aby kobiety w ciąży unikały marihuany” – powiedział Tibor Harkany z Karolinska Institute w Szwecji oraz Medical University w Wiedniu, który przeprowadził badania szczegółowo opisane w magazynie „EMBO”.

Harkany dodał, że efekty stosowania marihuany w trakcie ciąży, mogą utrzymywać się aż do dorosłości. Narkotyk może mieć bezpośredni wpływ lub może czynić mózg bardziej podatnym na przyszłe problemy z narkotykami lub choroby neuropsychiatryczne.

Wcześniejsze badania wykazały, że wystawienie na działanie marihuany podczas ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka problemów kognitywnych lub zaburzeń psychiatrycznych.

Choć nie jest do końca jasne, w jaki sposób marihuana wpływa na mózg płodu na poziomie molekularnym, to wydaje się, że mózg może być szczególnie wrażliwy na THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) we wczesnej fazie rozwoju, kiedy neurony tworzą najważniejsze połączenia.

„Każdy związek chemiczny, który wpływa na tę fazę rozwoju, może być szkodliwy dla dziecka” – powiedział Harkany.

Podczas badania Harkany i jego zespół testowali wpływ marihuany na trzy sposoby: hodowali komórki mózgu myszy w obecności THC, wstrzykiwali ciężarnym myszom THC oraz badali mózgi płodów ludzkich po aborcji, a których matki paliły marihuanę podczas ciąży.

Naukowcy zidentyfikowali konkretne białko w komórkach nerwowych o nazwie SCG10 (Superior Cervical Ganglion 10), które jest bardzo ważne dla tworzenia prawidłowych połączeń w mózgu. Zanotowali niższe poziomy tego białka w mózgach zarówno ludzkich, jak i mysich płodów wystawionych na działanie THC w porównaniu do tych, które nie były wystawione na działanie THC, co sugeruje, że wystawienie na działanie marihuany ma konkretny wpływ na rozwój mózgu.

„Prenatalne używanie konopi zaburza synapsy niezbędne dla wyższych funkcji kognitywnych oraz wykonawczych” – powiedziała Yasmin Hurd, naukowiec z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.

„Coraz więcej ciężarnych kobiet zażywa marihuanę i właśnie ta grupa powinna zostać uświadomiona o potencjalnych konsekwencjach dla rozwoju mózgu ich potomstwa” – dodała.

Harkany dodał również, że ciężarne kobiety powinny unikać używania marihuany w celach medycznych. Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci wystawione na działanie marihuany w łonie matki, mają zwiększone ryzyko występowania skutków kognitywnych, pociągu do narkotyków, występowania ADHD, depresji lub nerwicy.

Źródło: Livescience

GD

W tym artykule komentarze zostały wyłączone.

 
Podobne
 
Kawa naprawdę dobra na wszystkoParzona, espresso, z automatu, zwykła rozpuszczalna, ogromna latte z syropem orzechowym i ta podana po turecku. Sposobów na przygotowanie kawy jest tak wiele, jak jej oddanych fanów. Kawa niewątpliwie stała się jednym z nielicznych w pełni dozwolonych i rozpowszechnionych nałogów. Dlaczego? Ponieważ ma wiele zalet. Dobrze wpływa na nastrój, pobudza do działania, zmniejsza nawet szansę wystąpienia pewnych (...)
Co pojawia się pierwsze – optymizm czy zdrowie?Według niektórych naukowców, zwiększanie optymizmu, czyli ogólnego poczucia, że przyszłość będzie dobra, może poprawić stan zdrowia. Jednak nie są oni pewni czy optymizm poprzedza dobre zdrowie, czy może jest odwrotnie… Julia Boehm, psycholog z Harvard University, przeprowadziła wraz ze swoim zespołem pierwsze badania mające na celu ustalenie wymiernego powiązania pomiędzy zdrowiem psychicznym, a zdrowiem fizycznym. (...)
Naukowcy potwierdzają: Stres powoduje bóle głowyByć może nie jest to jakąś wielką niespodzianką dla tych, którzy doświadczyli rozrywającego bólu głowy po ciężkim dniu, ale naukowcy umocnili wcześniejsze powiązanie stresu z bólem głowy. Choć ból głowy może mieć wiele przyczyn, od napięcia mięśni, po wdychanie trujących gazów, to stres najwyraźniej odgrywa tu dużą rolę. Tak możemy wywnioskować z niedawno opublikowanych badań, (...)
Rzucenie palenia może przynieść korzyści dla naszej psychikiDobrze znane są korzyści dla zdrowia fizycznego przy rzucaniu palenia papierosów. Wyliczyć można tu między innymi zmniejszone ryzyko raka i chorób serca. Najnowsze badania sugerują, że należałoby dodać do tej listy również korzyści dla zdrowia psychicznego. W badaniu naukowcy przyjrzeli się wynikom 26 poprzednich badań i zauważyli, że osoby, które rzuciły palenie odnotowały zmniejszenie uczucia (...)
Według naukowców, nasza cywilizacja skazana jest na zagładęNigdy nie brakowało nam scenariuszy końca świata. Ludzie przepowiadali koniec cywilizacji od momentu jej powstania, czego przykładem może być przepowiednia Majów o końcu świata w 2012 roku lub scenariusz, który przedstawiony został w filmie „Pojutrze”. Problem w tym, że czasem przepowiednie te spełniają się. Imperium Rzymskie w końcu upadło, tak samo jak cywilizacja Majów, dynastia (...)