Najnowsze wiadomości:

donald tusk: "Będę szefował PO do 1 grudnia, a później Platforma będzie musiała sobie radzić z nowym liderem"
Bronisław komorowski: "trzeba zastosować technikę, która by stabilizowała sytuację polityczną, a nie powodowała, że wpadniemy w polityczne turbulencje"
ZAMACH STANU W LESOTHO. PREMIER UCIEKŁ Z KRAJU
PORT JACKSON ZANIECZYSZCZONY MILIONAMI PLASTIKOWYCH DROBIN
UNIA EUROPEJSKA OGRANICZA PRODUKCJĘ ODKURZACZY
WARSZAWA NAJTAŃSZĄ KULTURALNĄ STOLICĄ W EUROPIE
ODNALEZIONO FENICKI STATEK SPRZED 2700 LAT
Poniedziałek, 01 wrzeĹ›nia 2014 r.
Imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

Palenie marihuany podczas ciąży wpływa na mózg dziecka

Opublikowano przez: GD05.02.2014, 0:00

Najnowsze badania na myszach oraz tkankach ludzkich wykazały, że palenie marihuany podczas ciąży, może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka, poprzez wpływanie na sposób łączenia się komórek mózgu.

Depositphotos

Depositphotos

Naukowcy badali wpływ marihuany na myszy oraz tkankę mózgową ludzkiego płodu i odkryli, że aktywny składnik marihuany – THC, wpływa na formowanie się połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi w korze mózgowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za myślenie wyższe oraz formowanie wspomnień.

„Radzimy, aby kobiety w ciąży unikały marihuany” – powiedział Tibor Harkany z Karolinska Institute w Szwecji oraz Medical University w Wiedniu, który przeprowadził badania szczegółowo opisane w magazynie „EMBO”.

Harkany dodał, że efekty stosowania marihuany w trakcie ciąży, mogą utrzymywać się aż do dorosłości. Narkotyk może mieć bezpośredni wpływ lub może czynić mózg bardziej podatnym na przyszłe problemy z narkotykami lub choroby neuropsychiatryczne.

Wcześniejsze badania wykazały, że wystawienie na działanie marihuany podczas ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka problemów kognitywnych lub zaburzeń psychiatrycznych.

Choć nie jest do końca jasne, w jaki sposób marihuana wpływa na mózg płodu na poziomie molekularnym, to wydaje się, że mózg może być szczególnie wrażliwy na THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) we wczesnej fazie rozwoju, kiedy neurony tworzą najważniejsze połączenia.

„Każdy związek chemiczny, który wpływa na tę fazę rozwoju, może być szkodliwy dla dziecka” – powiedział Harkany.

Podczas badania Harkany i jego zespół testowali wpływ marihuany na trzy sposoby: hodowali komórki mózgu myszy w obecności THC, wstrzykiwali ciężarnym myszom THC oraz badali mózgi płodów ludzkich po aborcji, a których matki paliły marihuanę podczas ciąży.

Naukowcy zidentyfikowali konkretne białko w komórkach nerwowych o nazwie SCG10 (Superior Cervical Ganglion 10), które jest bardzo ważne dla tworzenia prawidłowych połączeń w mózgu. Zanotowali niższe poziomy tego białka w mózgach zarówno ludzkich, jak i mysich płodów wystawionych na działanie THC w porównaniu do tych, które nie były wystawione na działanie THC, co sugeruje, że wystawienie na działanie marihuany ma konkretny wpływ na rozwój mózgu.

„Prenatalne używanie konopi zaburza synapsy niezbędne dla wyższych funkcji kognitywnych oraz wykonawczych” – powiedziała Yasmin Hurd, naukowiec z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.

„Coraz więcej ciężarnych kobiet zażywa marihuanę i właśnie ta grupa powinna zostać uświadomiona o potencjalnych konsekwencjach dla rozwoju mózgu ich potomstwa” – dodała.

Harkany dodał również, że ciężarne kobiety powinny unikać używania marihuany w celach medycznych. Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci wystawione na działanie marihuany w łonie matki, mają zwiększone ryzyko występowania skutków kognitywnych, pociągu do narkotyków, występowania ADHD, depresji lub nerwicy.

Źródło: Livescience

GD

W tym artykule komentarze zostały wyłączone.

 
Podobne
 
Jak podkręcić swój metabolizm?W procesie odchudzania istotną sprawą jest metabolizm. Im większy, tym lepiej ciało radzi sobie ze zrzucaniem zbędnych kilogramów. Niestety, nie wszyscy mają szczęście posiadać dużą wydolność metaboliczną, ponieważ każdy organizm jest inny. Do tego dochodzą zmiany hormonalne i choroby, które także mogą negatywnie na niego wpływać. Podstawowe drogi zwiększenia metabolizmu to przyjmowanie kalorii ze zdrowej (...)
Stare opony budulcem do stworzenia gumowych asfaltówModne w ostatnim czasie słowo recykling, zmierza ku odnowie środowiska naturalnego. Natchnione synonimem przyszłości łagodzi dotkliwe zmiany w przyrodzie, aby z czasem wyrównać bilans na plus dla natury. Takie podejście to wzór do naśladowania i wyraz odpowiedzialności osobistej za przyszłość naszej planety. W myśl starego, indiańskiego przysłowia: „Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, lecz pożyczyliśmy ją od naszych dzieci”. (...)
Różnice między miłośnikami kotów i psówJak potwierdzają badania, miłośnicy psów i kotów różnią się osobowościami. Ludzie, którzy bardziej lubią psy, mają w sobie więcej energii i otwartości. Ponadto, o wiele częściej przestrzegają zasad. Z kolei, zwolennicy kotów częściej są introwertykami, mają bardziej otwarte umysły i są wrażliwsi. Wśród nich również spotyka się częściej indywidualistów oraz osoby lubiące naginać zasady. Badania (...)
Czy czaszka może zdradzić płeć dziecka?Rodzice, którzy nie mogą się doczekać informacji na temat płci swojego nienarodzonego potomka, mogą zazwyczaj uzyskać ją dzięki badaniu USG w 20 tygodniu ciąży. Ale jeśli dziecko będzie nieodpowiednio ułożone lub jeśli rodzice nie chcą czekać do 20 tygodnia, to stare ludowe teorie mogą pomóc w uzyskaniu tej odpowiedzi. Ostatnia z tych teorii, tzw „teoria (...)
Dlaczego warto jeść zielony groszek?Lubisz zielony groszek? To świetnie! Już 11 tys. lat temu człowiek wiedział, jak wspaniałe właściwości ma ta roślina strączkowa i uprawiał ją w dużej ilości. Znany i popularny był na Bliskim Wschodzie, na terenie dzisiejszych Indii, a z czasem i wśród starożytnych Rzymian. Dzisiaj z jedzeniem groszku niestety bywa różnie. Jego słodki smak i interesujący zapach (...)