Najnowsze wiadomości:

radosław sikorski: "zestrzelenie malezyjskiego samolotu przelało czarę goryczy"
IATA: „MALEZYJSKA KATASTROFA W DONIECKU TO STRASZNA ZBRODNIA”
chwilowe załamanie pogody. w weekend kolejna fala upałów
wszystkie kluby parlamentarne za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców
w szpitalu im. świętej rodziny dokonano pierwszej aborcji
małgorzata kidawa-błońska: "obchody roku polski w rosji i rosji w polsce zostały odwołane"
rozpoczęto identyfikację zwłok malezyjskiego samolotu
Czwartek, 24 lipca 2014 r.
Imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

Palenie marihuany podczas ciąży wpływa na mózg dziecka

Opublikowano przez: GD05.02.2014, 0:00

Najnowsze badania na myszach oraz tkankach ludzkich wykazały, że palenie marihuany podczas ciąży, może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka, poprzez wpływanie na sposób łączenia się komórek mózgu.

Depositphotos

Depositphotos

Naukowcy badali wpływ marihuany na myszy oraz tkankę mózgową ludzkiego płodu i odkryli, że aktywny składnik marihuany – THC, wpływa na formowanie się połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi w korze mózgowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za myślenie wyższe oraz formowanie wspomnień.

„Radzimy, aby kobiety w ciąży unikały marihuany” – powiedział Tibor Harkany z Karolinska Institute w Szwecji oraz Medical University w Wiedniu, który przeprowadził badania szczegółowo opisane w magazynie „EMBO”.

Harkany dodał, że efekty stosowania marihuany w trakcie ciąży, mogą utrzymywać się aż do dorosłości. Narkotyk może mieć bezpośredni wpływ lub może czynić mózg bardziej podatnym na przyszłe problemy z narkotykami lub choroby neuropsychiatryczne.

Wcześniejsze badania wykazały, że wystawienie na działanie marihuany podczas ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka problemów kognitywnych lub zaburzeń psychiatrycznych.

Choć nie jest do końca jasne, w jaki sposób marihuana wpływa na mózg płodu na poziomie molekularnym, to wydaje się, że mózg może być szczególnie wrażliwy na THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) we wczesnej fazie rozwoju, kiedy neurony tworzą najważniejsze połączenia.

„Każdy związek chemiczny, który wpływa na tę fazę rozwoju, może być szkodliwy dla dziecka” – powiedział Harkany.

Podczas badania Harkany i jego zespół testowali wpływ marihuany na trzy sposoby: hodowali komórki mózgu myszy w obecności THC, wstrzykiwali ciężarnym myszom THC oraz badali mózgi płodów ludzkich po aborcji, a których matki paliły marihuanę podczas ciąży.

Naukowcy zidentyfikowali konkretne białko w komórkach nerwowych o nazwie SCG10 (Superior Cervical Ganglion 10), które jest bardzo ważne dla tworzenia prawidłowych połączeń w mózgu. Zanotowali niższe poziomy tego białka w mózgach zarówno ludzkich, jak i mysich płodów wystawionych na działanie THC w porównaniu do tych, które nie były wystawione na działanie THC, co sugeruje, że wystawienie na działanie marihuany ma konkretny wpływ na rozwój mózgu.

„Prenatalne używanie konopi zaburza synapsy niezbędne dla wyższych funkcji kognitywnych oraz wykonawczych” – powiedziała Yasmin Hurd, naukowiec z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.

„Coraz więcej ciężarnych kobiet zażywa marihuanę i właśnie ta grupa powinna zostać uświadomiona o potencjalnych konsekwencjach dla rozwoju mózgu ich potomstwa” – dodała.

Harkany dodał również, że ciężarne kobiety powinny unikać używania marihuany w celach medycznych. Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci wystawione na działanie marihuany w łonie matki, mają zwiększone ryzyko występowania skutków kognitywnych, pociągu do narkotyków, występowania ADHD, depresji lub nerwicy.

Źródło: Livescience

GD

W tym artykule komentarze zostały wyłączone.

 
Podobne
 
Rak jest chorobą tak starą, jak długo istnieją organizmy wielokomórkoweJak wskazują wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, opublikowane na łamach magazynu „Nature Communications”, rak jest chorobą tak starą, jak długo istnieją organizmy zbudowane z wielu komórek i zapewne będzie występował w naturze aż po kres istnienia tychże organizmów. Zespół pod przewodnictwem Thomasa Boscha z Kiel w Niemczech odkrył „naturalnie powstałe” nowotwory wśród dwóch gatunków hydry (...)
Chemioterapia nie grozi ciąży?Niemieccy naukowcy dokonali ostatnio przełomowego odkrycia w badaniach nad nowotworem. Wiadomość ta szczególnie ucieszy kobiety w ciąży, które chorują na raka piersi. W artykule opublikowanym w „The Lancet Oncology” naukowcy piszą, że kobiety, które są poddawane w ciąży chemioterapii, wcale nie narażają swojego dziecka na wady wrodzone ani inne powikłania zdrowotne z tym związane. Z (...)
Matematyka może powodować ból?Czy patrząc na poniższe równania, zaczyna Was boleć głowa? Jest na to naukowe wytłumaczenie! Okazuje się, że niechęć do nauki matematyki, może być całkiem uzasadniona. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Chicago odkrył, że niepokój związany z rozwiązaniem trudnego zadania matematycznego, może wywołać reakcję zagrożenia i spowodować prawdziwy fizyczny ból. „Dla kogoś, kto odczuwa lęk przed (...)
Osoby, które mają obsesję na punkcie swojego wyglądu „mają złe połączenia w mózgu”Według najnowszych badań, dysmorfofobia (ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD, zaburzenie psychiczne, charakteryzujące się występowaniem lęku związanego z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała), występuje u osób, które mają „złe połączenia w mózgu”. Naukowcy z University of Kalifornia odkryli, że osoby z tym zaburzeniem, posiadają anormalne połączenia w całym mózgu. Osoby te posiadają również anormalne (...)
Dlaczego warto jeść ogórki?Ogórki są uważane za czwarte, najbardziej popularne warzywo na świecie. Ogórki często spryskuje się pestycydami, dlatego ważnym jest, aby kupować żywność organiczną lub (co jest najlepszą opcją) uprawiać je samodzielnie. Oto główne właściwości tych warzyw: 1. Ogórki są dobrym źródłem witamin z grupy B. Zamiast pić kawę czy napoje gazowane – lepiej sięgnąć po kawałek (...)