Najnowsze wiadomości:

WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ŻYCZY WSZYSTKIM CZYTELNIKOM REDAKCJA PORTALU NEOMEDIA.INFO
FINLANDIA: 8 OFIAR KATASTROFY SAMOLOTU W JAMIJARVI
ARSENIJ JACENIUK: "MARZENIEM PUTINA JEST PRZYWRÓCENIE ZWIĄZKU RADZIECKIEGO. BÓG WIE, CO JESZCZE JEST JEGO CELEM"
BRONISŁAW KOMOROWSKI: "OD 1989 ROKU POLSKA ROZWINĘŁA SIĘ BEZPRECEDENSOWO"
MALEZJA: AWARYJNE LĄDOWANIE SAMOLOTU W KUALA LUMPUR
TATRY: ZGINĘŁA TURYSTKA. SPADŁA W KIERUNKU DOLINY ROZTOKI
TRWAJĄ INTENSYWNE POSZUKIWANIA ZAGINIONEGO BOEINGA 777
Poniedziałek, 21 kwietnia 2014 r.
Imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada
Gala osobowosci i sukcesy

Palenie marihuany podczas ciąży wpływa na mózg dziecka

Opublikowano przez: GD05.02.2014, 0:00

Najnowsze badania na myszach oraz tkankach ludzkich wykazały, że palenie marihuany podczas ciąży, może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka, poprzez wpływanie na sposób łączenia się komórek mózgu.

Depositphotos

Depositphotos

Naukowcy badali wpływ marihuany na myszy oraz tkankę mózgową ludzkiego płodu i odkryli, że aktywny składnik marihuany – THC, wpływa na formowanie się połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi w korze mózgowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za myślenie wyższe oraz formowanie wspomnień.

„Radzimy, aby kobiety w ciąży unikały marihuany” – powiedział Tibor Harkany z Karolinska Institute w Szwecji oraz Medical University w Wiedniu, który przeprowadził badania szczegółowo opisane w magazynie „EMBO”.

Harkany dodał, że efekty stosowania marihuany w trakcie ciąży, mogą utrzymywać się aż do dorosłości. Narkotyk może mieć bezpośredni wpływ lub może czynić mózg bardziej podatnym na przyszłe problemy z narkotykami lub choroby neuropsychiatryczne.

Wcześniejsze badania wykazały, że wystawienie na działanie marihuany podczas ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka problemów kognitywnych lub zaburzeń psychiatrycznych.

Choć nie jest do końca jasne, w jaki sposób marihuana wpływa na mózg płodu na poziomie molekularnym, to wydaje się, że mózg może być szczególnie wrażliwy na THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) we wczesnej fazie rozwoju, kiedy neurony tworzą najważniejsze połączenia.

„Każdy związek chemiczny, który wpływa na tę fazę rozwoju, może być szkodliwy dla dziecka” – powiedział Harkany.

Podczas badania Harkany i jego zespół testowali wpływ marihuany na trzy sposoby: hodowali komórki mózgu myszy w obecności THC, wstrzykiwali ciężarnym myszom THC oraz badali mózgi płodów ludzkich po aborcji, a których matki paliły marihuanę podczas ciąży.

Naukowcy zidentyfikowali konkretne białko w komórkach nerwowych o nazwie SCG10 (Superior Cervical Ganglion 10), które jest bardzo ważne dla tworzenia prawidłowych połączeń w mózgu. Zanotowali niższe poziomy tego białka w mózgach zarówno ludzkich, jak i mysich płodów wystawionych na działanie THC w porównaniu do tych, które nie były wystawione na działanie THC, co sugeruje, że wystawienie na działanie marihuany ma konkretny wpływ na rozwój mózgu.

„Prenatalne używanie konopi zaburza synapsy niezbędne dla wyższych funkcji kognitywnych oraz wykonawczych” – powiedziała Yasmin Hurd, naukowiec z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.

„Coraz więcej ciężarnych kobiet zażywa marihuanę i właśnie ta grupa powinna zostać uświadomiona o potencjalnych konsekwencjach dla rozwoju mózgu ich potomstwa” – dodała.

Harkany dodał również, że ciężarne kobiety powinny unikać używania marihuany w celach medycznych. Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci wystawione na działanie marihuany w łonie matki, mają zwiększone ryzyko występowania skutków kognitywnych, pociągu do narkotyków, występowania ADHD, depresji lub nerwicy.

Źródło: Livescience

GD

W tym artykule komentarze zostały wyłączone.

 
Podobne
 
Amerykańscy naukowcy opracowali „lek młodości”Amerykańscy naukowcy opracowali specjalny lek, który podczas testów na zwierzętach okazał się być w stanie „odwrócić” proces starzenia. Badacze użyli wynalazku do odmłodzenia mięśni w myszach i oświadczyli, że wyniki są takie same, jakie byłyby w przypadku zamienienia mięśnia 60-latka na mięsień 20-letni. Siła mięśni nie uległa jednak poprawie. Badania naukowców, których wyniki opublikowano w (...)
Operacje plastyczne niewskazane dla pacjentów z problemami psychologicznymiJak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, duży odsetek osób, które przechodzą operacje plastyczne – to osoby z problemami psychologicznymi oraz ofiary przemocy domowej. Zespół z Institute of Education w Anglii sugeruje, że w niektórych przypadkach stan psychiczny pacjenta może pogorszyć się po operacji plastycznej. W wyniku skandalu z udziałem firmy Poly Implant Prothese, (...)
Osoby, które mają obsesję na punkcie swojego wyglądu „mają złe połączenia w mózgu”Według najnowszych badań, dysmorfofobia (ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD, zaburzenie psychiczne, charakteryzujące się występowaniem lęku związanego z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała), występuje u osób, które mają „złe połączenia w mózgu”. Naukowcy z University of Kalifornia odkryli, że osoby z tym zaburzeniem, posiadają anormalne połączenia w całym mózgu. Osoby te posiadają również anormalne (...)
Jak działają kosmetyki odmładzające?Zespół badaczy z UC Davis oraz Peking University odkrył mechanizm, który może wyjaśnić, jak kwasy alfa-hydroksylowe (AHA) działają, aby poprawić wygląd naszej skóry. Zrozumienie zachodzących w tym przypadku procesów, pomoże w stworzeniu lepszych kosmetyków, a być może znajdzie również zastosowanie w medycynie. Kwasy alfa-hydroksylowe są grupą słabych kwasów zazwyczaj występujących w naturze w trzcinie cukrowej, (...)
Czy za 36 tysięcy dolarów kupisz szczęście?W najuboższych regionach świata, poziom zadowolenia przewidywalnie zwiększa się wraz ze wzrostem zamożności w danym kraju. Zaskakujące jest jednak to, że ta sama zależność wydaje się nie dotyczyć krajów zamożnych… Zamiast tego poziom zadowolenia wydaje się mieć swój szczyt na poziomie dochodu 36 tysięcy dolarów PKB, jak sugerują najnowsze badania. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, (...)