Najnowsze wiadomości:

USA wydały już prawie miliard dolarów na walkę z ISIS
Ofensywa kurdyjska przeciwko IS
Wybuch Eboli: Tysiące porzuconych sierot
Afgańczycy porozumieli się z Amerykanami
Raport IOM: Od 2000 roku na całym świecie zginęło przynajmniej 40 tys. imigrantów
Mossad rekrutuje nowych agentów… przez internet
Udane naloty brytyjskiego lotnictwa na pozycje IS
Netanjahu: „Iran jest większym zagrożeniem niż IS”
Wtorek, 30 września 2014 r.
Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima

Palenie marihuany podczas ciąży wpływa na mózg dziecka

Opublikowano przez: GD05.02.2014, 0:00

Najnowsze badania na myszach oraz tkankach ludzkich wykazały, że palenie marihuany podczas ciąży, może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka, poprzez wpływanie na sposób łączenia się komórek mózgu.

Depositphotos

Depositphotos

Naukowcy badali wpływ marihuany na myszy oraz tkankę mózgową ludzkiego płodu i odkryli, że aktywny składnik marihuany – THC, wpływa na formowanie się połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi w korze mózgowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za myślenie wyższe oraz formowanie wspomnień.

„Radzimy, aby kobiety w ciąży unikały marihuany” – powiedział Tibor Harkany z Karolinska Institute w Szwecji oraz Medical University w Wiedniu, który przeprowadził badania szczegółowo opisane w magazynie „EMBO”.

Harkany dodał, że efekty stosowania marihuany w trakcie ciąży, mogą utrzymywać się aż do dorosłości. Narkotyk może mieć bezpośredni wpływ lub może czynić mózg bardziej podatnym na przyszłe problemy z narkotykami lub choroby neuropsychiatryczne.

Wcześniejsze badania wykazały, że wystawienie na działanie marihuany podczas ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka problemów kognitywnych lub zaburzeń psychiatrycznych.

Choć nie jest do końca jasne, w jaki sposób marihuana wpływa na mózg płodu na poziomie molekularnym, to wydaje się, że mózg może być szczególnie wrażliwy na THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) we wczesnej fazie rozwoju, kiedy neurony tworzą najważniejsze połączenia.

„Każdy związek chemiczny, który wpływa na tę fazę rozwoju, może być szkodliwy dla dziecka” – powiedział Harkany.

Podczas badania Harkany i jego zespół testowali wpływ marihuany na trzy sposoby: hodowali komórki mózgu myszy w obecności THC, wstrzykiwali ciężarnym myszom THC oraz badali mózgi płodów ludzkich po aborcji, a których matki paliły marihuanę podczas ciąży.

Naukowcy zidentyfikowali konkretne białko w komórkach nerwowych o nazwie SCG10 (Superior Cervical Ganglion 10), które jest bardzo ważne dla tworzenia prawidłowych połączeń w mózgu. Zanotowali niższe poziomy tego białka w mózgach zarówno ludzkich, jak i mysich płodów wystawionych na działanie THC w porównaniu do tych, które nie były wystawione na działanie THC, co sugeruje, że wystawienie na działanie marihuany ma konkretny wpływ na rozwój mózgu.

„Prenatalne używanie konopi zaburza synapsy niezbędne dla wyższych funkcji kognitywnych oraz wykonawczych” – powiedziała Yasmin Hurd, naukowiec z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.

„Coraz więcej ciężarnych kobiet zażywa marihuanę i właśnie ta grupa powinna zostać uświadomiona o potencjalnych konsekwencjach dla rozwoju mózgu ich potomstwa” – dodała.

Harkany dodał również, że ciężarne kobiety powinny unikać używania marihuany w celach medycznych. Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci wystawione na działanie marihuany w łonie matki, mają zwiększone ryzyko występowania skutków kognitywnych, pociągu do narkotyków, występowania ADHD, depresji lub nerwicy.

Źródło: Livescience

GD

W tym artykule komentarze zostały wyłączone.

 
Podobne
 
Kofeina – zastrzyk energii, ale czy zdrowy?Kofeina jest znana z tego, że pobudza nas do życia, kiedy nie mamy już na nic siły. Ale czy podczas porannej lub popołudniowej kawy zastanawiamy się nad negatywnymi skutkami? Badacze coraz częściej alarmują, że duże ilości kofeiny są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Więcej niż 4 filiżanki kawy dzienne mogą prowadzić do najgorszego. Badania wskazały, że (...)
Naukowcom udało się przeprowadzić pierwszą teleportację kwantowąAlbert Einstein powiedział kiedyś swojemu przyjacielowi, że dla mechaniki kwantowej brakuje miejsca w jego obrazie świata naukowego. Spółka CNET pisze z kolei, że „fizyka powinna przedstawiać realizm w czasie i przestrzeni, bez ukazywania widmowego obrazu odległości”. Takim widmowym zjawiskiem jest na pewno tzw. stan powiązania — fenomen kwantowy, w którym dwie cząsteczki, oddalone od siebie, (...)
Wirtualna rzeczywistość może pozytywnie wpływać na psychikęOstatnie badania wykazały, że ludzie posiadający „supermoce” w wirtualnym świecie, są bardziej skłonni do pomocy w świecie prawdziwym. Badanie przeprowadzone zostało przez psycholog kliniczną Robin Rosenberg i jej współpracowników z Virtual Human Interaction Lab na Uniwersytecie Stanforda. Wykazało ono, że używając doświadczeń z wirtualnej rzeczywistości, możemy wzmacniać zachowania prospołeczne w prawdziwym świecie. „Jest to technologia, (...)
Brak snu namiesza Ci w genachBrak snu od dawna obwiniany jest za problemy z pamięcią czy wypadki samochodowe. Naukowcy odkryli ostatnio, dlaczego tak się dzieje. Badacze przeprowadzili tygodniowe badanie snu na grupie osób śpiących 10 godzin na dobę i grupie śpiącej tylko 6 godzin. Zauważono znaczne zmiany w aktywności genów u badanych. Kiedy sen ograniczony był do 6 godzin, naukowcy (...)
Praca może wywołać depresję?Brak pracy może być niezwykle frustrujący. Wiele osób popada w tym czasie w depresję – odczuwa brak motywacji, ma problemy ze snem i nie potrafi odnaleźć się w tej trudnej, życiowej sytuacji. Jak wykazały najnowsze badania – posiadanie pracy również może wpędzić nas w depresję. Zdaniem japońskich badaczy – ludzie, którzy spędzają długie godziny w (...)