Najnowsze wiadomości:

MICHAŁ KAMIŃSKI: "WYDATKI NA NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZA RZĄDÓW PO WZROSŁY Z 500 MLN DO 1,5 MLD ZŁOTYCH"
BARBARA NOWACKA: "TEN RZĄD NIE PROWADZI POLITYKI SPOŁECZNEJ"
JANUSZ PALIKOT: "SZLAG MNIE TRAFIA, ŻE TZW. PRAWICA TAK INSTRUMENTALNIE TRAKTUJE WSZYSTKO, CO JEST ŚWIĘTE"
ZMARŁ MARK SHAND. BRAT KSIĘŻNEJ KORNWALII. MIAŁ 62 LATA
REAL MINIMALNIE LEPSZY OD BAYERNU
EPIDEMIA KORONAWIRUSÓW W ARABII SAUDYJSKIEJ
NAD ROSJĄ PRZELECIAŁ KOLEJNY DUŻY METEOROID
Czwartek, 24 kwietnia 2014 r.
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Gala osobowosci i sukcesy

Palenie marihuany podczas ciąży wpływa na mózg dziecka

Opublikowano przez: GD05.02.2014, 0:00

Najnowsze badania na myszach oraz tkankach ludzkich wykazały, że palenie marihuany podczas ciąży, może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka, poprzez wpływanie na sposób łączenia się komórek mózgu.

Depositphotos

Depositphotos

Naukowcy badali wpływ marihuany na myszy oraz tkankę mózgową ludzkiego płodu i odkryli, że aktywny składnik marihuany – THC, wpływa na formowanie się połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi w korze mózgowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za myślenie wyższe oraz formowanie wspomnień.

„Radzimy, aby kobiety w ciąży unikały marihuany” – powiedział Tibor Harkany z Karolinska Institute w Szwecji oraz Medical University w Wiedniu, który przeprowadził badania szczegółowo opisane w magazynie „EMBO”.

Harkany dodał, że efekty stosowania marihuany w trakcie ciąży, mogą utrzymywać się aż do dorosłości. Narkotyk może mieć bezpośredni wpływ lub może czynić mózg bardziej podatnym na przyszłe problemy z narkotykami lub choroby neuropsychiatryczne.

Wcześniejsze badania wykazały, że wystawienie na działanie marihuany podczas ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka problemów kognitywnych lub zaburzeń psychiatrycznych.

Choć nie jest do końca jasne, w jaki sposób marihuana wpływa na mózg płodu na poziomie molekularnym, to wydaje się, że mózg może być szczególnie wrażliwy na THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) we wczesnej fazie rozwoju, kiedy neurony tworzą najważniejsze połączenia.

„Każdy związek chemiczny, który wpływa na tę fazę rozwoju, może być szkodliwy dla dziecka” – powiedział Harkany.

Podczas badania Harkany i jego zespół testowali wpływ marihuany na trzy sposoby: hodowali komórki mózgu myszy w obecności THC, wstrzykiwali ciężarnym myszom THC oraz badali mózgi płodów ludzkich po aborcji, a których matki paliły marihuanę podczas ciąży.

Naukowcy zidentyfikowali konkretne białko w komórkach nerwowych o nazwie SCG10 (Superior Cervical Ganglion 10), które jest bardzo ważne dla tworzenia prawidłowych połączeń w mózgu. Zanotowali niższe poziomy tego białka w mózgach zarówno ludzkich, jak i mysich płodów wystawionych na działanie THC w porównaniu do tych, które nie były wystawione na działanie THC, co sugeruje, że wystawienie na działanie marihuany ma konkretny wpływ na rozwój mózgu.

„Prenatalne używanie konopi zaburza synapsy niezbędne dla wyższych funkcji kognitywnych oraz wykonawczych” – powiedziała Yasmin Hurd, naukowiec z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.

„Coraz więcej ciężarnych kobiet zażywa marihuanę i właśnie ta grupa powinna zostać uświadomiona o potencjalnych konsekwencjach dla rozwoju mózgu ich potomstwa” – dodała.

Harkany dodał również, że ciężarne kobiety powinny unikać używania marihuany w celach medycznych. Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci wystawione na działanie marihuany w łonie matki, mają zwiększone ryzyko występowania skutków kognitywnych, pociągu do narkotyków, występowania ADHD, depresji lub nerwicy.

Źródło: Livescience

GD

W tym artykule komentarze zostały wyłączone.

 
Podobne
 
Iryzyna – naturalny „lek” na otyłośćJak ważne jest zdrowie, nie trzeba nikomu przypominać. Zgrabna figura i młody wygląd -  kto z nas o tym nie marzy? Wielu ludzi nie wierzy jednak w to, że sport może zdziałać cuda. Tymczasem, każda forma sportu stosowana regularnie, wpływa pozytywnie na organizm człowieka. W ostatnim czasie naukowcy z Aston University odkryli coś bardzo interesującego. (...)
Czy lasery uratują naszą planetę?Choć eksperci zapewniają, że deszcz meteorytów w Rosji oraz przelot Asteroidy 2012 DA14 w niedużej odległości od Ziemi, nie są ze sobą powiązane, to jednak odległość czasowa dzieląca te wydarzenia nie daje niektórym spokoju. Czy zatem jesteśmy jak zwierzyna na otwartej polanie czekająca aż „ustrzeli” nas jakaś asteroida? A jeśli tak, to czy ktoś przygotowuje (...)
SMS-owanie przez sen – nieszkodliwe, wstydliwe czy ryzykowne?Wśród wciąż rosnącej liczby użytkowników telefonów komórkowych, pojawił się nowy problem – „SMS-owanie przez sen”. Naukowcy zajmujący się badaniem zaburzeń snu informują, że „pisanie przez sen”, może mieć miejsce nawet do kilku razy w ciągu jednej nocy. „O czwartej czy trzeciej rano – było to jakieś bezsensowne zdanie. Najwidoczniej wstałam, napisałam SMS-a i wróciłam do (...)
Telepatia w związku? To możliwe?Kiedy Julie Beischel poznała Marka Boccuzzi na konferencji i zgodziła się wziąć udział w eksperymencie o telepatii, nie powiedziała mu od razu, jak mocną czuła z nim więź, w końcu byli zupełnie obcymi sobie ludźmi. Teraz, kiedy są małżeństwem, Beischel i Boccuzzi wierzą, że to dzięki telepatii poznali się i zakochali w sobie. „To było (...)
Lubisz biegać? Będziesz lepiej myślałOto kolejny argument za włożeniem sportowych butów i przyłączeniem się do tysięcy osób, które od kilku lat biegają w coraz popularniejszych maratonach. To nie tylko moda – to inwestycja w siebie na długie lata. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że wykonywanie ćwiczeń aerobowych, gdy mamy dwadzieścia kilka lat, może wpłynąć na pracę naszego mózgu w (...)