Najnowsze wiadomości:

TUSK ZGŁOSIŁ KANDYDATURĘ SIKORSKIEGO NA SZEFA DYPLOMACJI ue
z mapy san francisco znika ulica im. lecha wałęsy
bronisław komorowski: "powstańcy w stolicy walczyli o jedność narodu. okażmy im szacunek"
who przeznacza 100 mln dolarów na walkę z ebolą
wirus ebola dotrze do europy?
gen. zbigniew ścibor-rylski: "tu w warszawie walczono nie tylko o warszawę, lecz o polskę"
arsenij jaceniuk: "na potrzeby sił rządowych, rząd wydzieli 9 mld hrywien"
Piątek, 01 sierpnia 2014 r.
Imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

Palenie marihuany podczas ciąży wpływa na mózg dziecka

Opublikowano przez: GD05.02.2014, 0:00

Najnowsze badania na myszach oraz tkankach ludzkich wykazały, że palenie marihuany podczas ciąży, może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka, poprzez wpływanie na sposób łączenia się komórek mózgu.

Depositphotos

Depositphotos

Naukowcy badali wpływ marihuany na myszy oraz tkankę mózgową ludzkiego płodu i odkryli, że aktywny składnik marihuany – THC, wpływa na formowanie się połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi w korze mózgowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za myślenie wyższe oraz formowanie wspomnień.

„Radzimy, aby kobiety w ciąży unikały marihuany” – powiedział Tibor Harkany z Karolinska Institute w Szwecji oraz Medical University w Wiedniu, który przeprowadził badania szczegółowo opisane w magazynie „EMBO”.

Harkany dodał, że efekty stosowania marihuany w trakcie ciąży, mogą utrzymywać się aż do dorosłości. Narkotyk może mieć bezpośredni wpływ lub może czynić mózg bardziej podatnym na przyszłe problemy z narkotykami lub choroby neuropsychiatryczne.

Wcześniejsze badania wykazały, że wystawienie na działanie marihuany podczas ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka problemów kognitywnych lub zaburzeń psychiatrycznych.

Choć nie jest do końca jasne, w jaki sposób marihuana wpływa na mózg płodu na poziomie molekularnym, to wydaje się, że mózg może być szczególnie wrażliwy na THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) we wczesnej fazie rozwoju, kiedy neurony tworzą najważniejsze połączenia.

„Każdy związek chemiczny, który wpływa na tę fazę rozwoju, może być szkodliwy dla dziecka” – powiedział Harkany.

Podczas badania Harkany i jego zespół testowali wpływ marihuany na trzy sposoby: hodowali komórki mózgu myszy w obecności THC, wstrzykiwali ciężarnym myszom THC oraz badali mózgi płodów ludzkich po aborcji, a których matki paliły marihuanę podczas ciąży.

Naukowcy zidentyfikowali konkretne białko w komórkach nerwowych o nazwie SCG10 (Superior Cervical Ganglion 10), które jest bardzo ważne dla tworzenia prawidłowych połączeń w mózgu. Zanotowali niższe poziomy tego białka w mózgach zarówno ludzkich, jak i mysich płodów wystawionych na działanie THC w porównaniu do tych, które nie były wystawione na działanie THC, co sugeruje, że wystawienie na działanie marihuany ma konkretny wpływ na rozwój mózgu.

„Prenatalne używanie konopi zaburza synapsy niezbędne dla wyższych funkcji kognitywnych oraz wykonawczych” – powiedziała Yasmin Hurd, naukowiec z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.

„Coraz więcej ciężarnych kobiet zażywa marihuanę i właśnie ta grupa powinna zostać uświadomiona o potencjalnych konsekwencjach dla rozwoju mózgu ich potomstwa” – dodała.

Harkany dodał również, że ciężarne kobiety powinny unikać używania marihuany w celach medycznych. Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci wystawione na działanie marihuany w łonie matki, mają zwiększone ryzyko występowania skutków kognitywnych, pociągu do narkotyków, występowania ADHD, depresji lub nerwicy.

Źródło: Livescience

GD

W tym artykule komentarze zostały wyłączone.

 
Podobne
 
Rewolucja w kuchni – wykorzystaj jadalne chwasty w swoich daniachO tym, że chwasty wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym, wiadomo od dawna. Okazuje się jednak, że mają one zastosowanie także w kuchni. Biochemiczka Małgorzata Kalemba-Drożdż, autorka książki „Pyszne chwasty”, przedstawia zalety tych roślin oraz sposoby ich wykorzystania w przygotowywaniu posiłków. Wiele osób ma negatywny stosunek do chwastów. Często są one tępione, uważane za niepotrzebne, a nawet (...)
Siła witamin w pomarańczy!Kto nie lubi pysznych i soczystych pomarańczy? Są one szczególnie popularne wśród sportowców, ponieważ dają przypływ energii w krótkim czasie. Jednak to nie jedyna ich korzyść. Część przedstawiamy poniżej. 1. Zapobiegają rakowi Pomarańcze są bogate w witaminy występujące tylko w owocach cytrusowych, które sprawdzają się w walce przy wielu odmianach raka, w tym skóry, płuc, (...)
200-letnia butelka z nienaruszoną zawartością znaleziona na dnie BałtykuPolscy archeolodzy odnaleźli jedną z najstarszych butelek z wodą mineralną — znajdowała się we wraku spoczywającym na dnie Morza Bałtyckiego. Archeolodzy pod przewodnictwem Tomasza Bednarza z Narodowego Muzeum Morskiego, nie są pewni jaki płyn jestw środku. Wszystko, a przede wszystkim wciąż tkwiący w butelce korek oraz napis Selters na niej, wskazuje na to, że jest (...)
Nowe możliwości pozyskiwania pierwiastków ziem rzadkichTechnika bierze swój początek w Ziemi. Bo wszystko, co na Ziemi, z Ziemi też pochodzi. To Matka Ziemia, bowiem dostarcza wszelkich potrzebnych surowców. Stanowią one fundament rozwoju technologicznego, począwszy od momentu odkrycia, aż do chwili zrozumienia, w jakim celu mogą zostać wykorzystane. Gdy codziennie korzystamy z naszych mobilnych urządzeń nie zastanawiamy się, z czego mogą (...)
Żucie gumy przyczyną migren oraz bólu głowy?Badania przeprowadzone przez doktor Watemberga z Medical Center’s Child Neurology Unit and Child Development Center and Community Clinics, wyraźnie wskazują na związek żucia gumy z częstymi bólami głowy. „Żucie gumy powoduje stres stawu skroniowo- żuchwowego, który prowadzi do dolegliwości bólowych. Ponadto, w gumach do żucia znajduje się spartan – sztuczny słodzik, który również może powodować (...)